2% z dane

V návale každodenných povinností si to možno veľa ľudí neuvedomuje, ale aj my sme súčasťou vesmíru. Nepatríme síce medzi hŕstku šťastlivcov, ktorí videli jedinečnú krásu našej planéty z jej obežnej dráhy, máme však spoločne inú zaujímavú výhodu. Ak nám to počasie dovolí, mať kedykoľvek a kdekoľvek výhľad do okolitého vesmíru. A vôbec nie hocijaký. Kto zažil pohľad na svetlom neznečistenú krásu temnoty nočnej oblohy s Mliečnou cestou od obzoru po obzor, vie o čom hovorím. Aj tento výhľad však v dnešnej dobe nie je samozrejmý. Je potreba ho chrániť. Máme tak na dosah akúsi pridanú hodnotu, ktorú zároveň chránime, aby sme ju zachovali aj našim potomkom.

2

Možno ste zaregistrovali, že minulý rok prišiel na svojom Valnom zhromaždení Slovenský zväz astronómov o amatérov. Nie však o tých, ktorí milujú astronómiu, ale len o slovo v názve. Nič sa však nezmenilo na jeho prioritách. Jednou z hlavných je, že sa naši členovia prostredníctvom siete miestnych organizácií po Slovensku, snažia poznávaním a praktickým pozorovaním priestoru okolo nás, prinášať životom ľudí práve už zmienenú pridanú hodnotu.

Sú to z veľkej miery nadšenci, ktorí svojimi zväčša skromnými prostriedkami a často aj vlastnými, realizujú aktivity podporené aj vašimi financiami z príjmu 2 %. O tých konkrétnych v SZA sa dočítate na nových stránkach www.szaa.org, mnohé miestne organizácie majú aj stránky svoje.

Keď sa do nich ponoríte, pochopíte, že to nie je len o nejakom vlastnom koníčku. Odborné pozorovania, ale najmä aktivity pre verejnosť, boj so svetelným znečistením, popularizácia nielen astronómie, kozmonautiky, prírodných vied ale i postavenia človeka vo vesmíre, je práve poslanie tejto neziskovej organizácie, ktoré si zaslúži podporu.

Prosíme, pomôžte mu, podporte ho. Aj vaše prostriedky sa tak stanú aspoň malým zdrojom astronomických aktivít. Akýmisi zábleskami pridanej hodnoty života na našom Slovensku, kontrastujúcimi s dravým svetom konzumu a duchovného marazmu s ním spojeného. Darujte 2 % pre SZA.

Ďakujeme!

meno: Slovenský zväz astronómov
IČO: 00470503
právna forma: občianske združenie
sídlo: Tomášovská 63, 979 01 Rimavská Sobota
číslo účtu: 5716075/5200

ящики для зимней рыбалкиmelannett упрыгрузоперевозки международные цены