Súhvezdie Orión

Súhvezdie Orión je jedno z najznámejších a najkrajších súhvezdí na nočnej oblohe.

Obrazec tvoria jasné a nápadné hviezdy, čo uľahčuje jeho nájdenie na oblohe. Z nášho územia je možné súhvezdie Orión najlepšie pozorovať v zimnom období.

Orion

Toto súhvezdie predstavuje mytologického lovca Orióna. V starých hviezdnych mapách bol znázorňovaný s kyjakom v jednej ruke a v druhej držal štít, ktorým sa bránil pred útočiacim Býkom. Zaujímavosťou je, že keď Orión zapadá za horizont práve vychádza súhvezdie Škorpión. V mytológii Orióna usmrtil práve škorpión a na oblohe tak ďalej donekonečna pokračuje ich prenasledovanie.

Dve najjasnejšie hviezdy súhvezdia Orión, Betelgeuze a Rigel patria medzi desať najjasnejších hviezd oblohy. Vďaka jasným hviezdam a výraznému obrazcu predstavuje Orión dôležitý orientačný bod medzi zimnými súhvezdiami. Cez oblasť súhvezdia prechádza Mliečna cesta a nebeský rovník, ktorý prechádza známym asterizmom troch hviezd zvaným Oriónov pás. V súhvezdí Orión sa nachádza množstvo emisných aj reflexných hmlovín, hviezdotvorných oblastí aj otvorených hviezdokôp, ktoré predstavujú veľmi vďačné pozorovacie objekty pre amatérskych astronómov. Medzi najznámejšie deep-sky objekty patrí Veľká hmlovina v Orióne, oblasť vzniku nových hviezd, ktorá je viditeľná aj voľným okom.

мегабайт магазинбазы отдыха в закарпатье с бассейномвиды плитки